Wszystko, czego nie wiesz o Netfliksie

Netflix to najpopularniejsza na świecie platforma VOD. W Polsce można z niej korzystać od 2016 roku. Jak każda marka określana mianem kultowej, dorobiła się legend i niedomówień. Wyszukaliśmy i zweryfikowaliśmy dla ciebie ciekawostki dotyczące tej platformy.

Netflix – dostęp do platformy bez ograniczeń?

Okazuje się, że pojęcie – dostępne na całym świecie – nie jest do końca prawdziwe. Usługa Netflix nie jest dostępna w Korei Północnej, na Krymie oraz w Syrii. Wszystko przez ograniczenia nałożone przez amerykański rząd. Przygody z rządem to również sprawa polska. W 2019 roku w serialu dokumentalnym „Iwan Groźny z Treblinki” niemieckie obozy koncentracyjne zostały umieszczone na mapie na terenie Polski. Wywołało to natychmiastowy sprzeciw polskiego rządu. W Brazylii komedia „Pierwsze kuszenie Chrystusa” została usunięta po interwencji rządu tamtejszego kraju. Powodem było przedstawienie Jezusa jako homoseksualisty.

Co najchętniej oglądają widzowie Netflixa?

Pierwszym serialem wyprodukowanym przez Netflix była produkcja o nazwie „Example show”. Oprócz właściwości testowych platforma nie miała do zaoferowania widzom nic. Potem było już tylko lepiej. Popularny ostatnio serial „The crown” to najdroższa tego typu produkcja w historii. Pierwszy sezon kosztował… 100 milionów funtów. W Polsce od wielu tygodni najpopularniejszym serialem jest… „Psi patrol”. Z kolei jeśli mówić o globalnych wskaźnikach oglądalności, to bezkonkurencyjny jest serial „Breaking bad”. W Polsce głośno o platformie zrobiło się w chwili premiery serialu „Wiedźmin”. Niektóre sceny były podobno kręcone na terenie zamku Ogrodzieniec, czego dopatrzyli polscy widzowie.

Netflix w liczbach – ciekawostki o platformie VOD

Na Netflixie znajdziesz bardzo ciekawe kategorie filmów i seriali. Jest ich… ponad 76 tysięcy. Nazwy niektórych z nich budzą słuszne zdumienie – Mroczne thrillery z Kanady czy Fajne Wąsy. Wyliczono, że dzięki usunięciu reklam z serwisu, możesz zaoszczędzić ponad 160 godzin w roku. Badanie było przeprowadzone w USA – w przypadku Polski liczby będą pewnie większe.

Ile zarabia się, będąc pracownikiem Netflixa? Nie ma niestety dokładnych danych na ten temat. Wiadomo, że w USA „świeżak”, który dopiero rozpoczyna pracę, może liczyć na 17 dolarów za godzinę. Podobną stawką pochwalić może się pracownik Call Center Netflixa. Do 2022 roku Netflix chce być firmą zeroemisyjną. Oznacza to, że ten potentat VOD miał ślad węglowy wynoszący 1,1 milionów ton tylko z samej produkcji. To prawdopodobnie jedyna firma, która chce w tak szybkim czasie stać się ekofriendly.