Telewizor czy monitor do gier? Co wybrać?

Wbrew pozorom wybór pomiędzy telewizorem a monitorem do gier nie jest prosty. Obie możliwości mają swoje wady i zalety, a gracz musi zdecydować o tym, co jest mu najbardziej potrzebne. Na co warto zwrócić uwagę?

Aspekty wpływające na wybór

Telewizory i monitory do gier znacząco się od siebie różnią. Mowa tu nie tylko o wyglądzie, ale również o parametrach. Warto mieć na uwadze, że telewizor do gier nie nada się do wszystkich tytułów. Z kolei monitor jest bardziej uniwersalny, ale nie zawsze będzie najlepszym wyborem dla gracza. Wszystko zależy od kilku decydujących czynników.

Rodzaj gier

Jedna z najważniejszych kwestii. Wahając się w wyborze pomiędzy monitorem a telewizorem do gier warto pamiętać, że telewizory mają niższy czas reakcji. Oznacza to, że nie są najlepszym wyborem do gier typowo e-sportowych typu CS:GO, League of Legends, Overwatch czy World of Tanks.

Monitory gamingowe przystosowane są do profesjonalnych rozgrywek, umożliwiają grę z mniejszej odległości względem ekranu i nastawione są na szybki czas reakcji. Istotne jest również, że monitory zazwyczaj oferują wyższą częstotliwość odświeżania (144 Hz), w momencie, gdy znacznie droższe telewizory osiągają do 120 Hz. Być może na pierwszy rzut oka nie jest to duża różnica, ale kiedy weźmie się pod uwagę cenę i fakt, że w rozgrywkach liczy się każda milisekunda, to sytuacja zaczyna nabierać zupełnie innych barw.

Telewizory gamingowe również są dobrym wyborem, ale dostosowane są do innych gier. Jest to idealny wybór dla osób, które chcą korzystać z PlayStation czy Xboxa. Tym bardziej, jeśli telewizor oferuje możliwość gry w rozdzielczości 4K. W grach odrobinę mniej dynamicznych niż wspomniane wyżej tytuły e-sportowe czas reakcji nie jest tak bardzo istotny. W zamian za to gracz otrzymuje możliwość wygodnego spędzenia czasu na kanapie z padem w rękach.

Wolna przestrzeń

Monitory gamingowe zazwyczaj są mniejsze i lepiej przystosowane do współpracy z zestawem komputerowym (mysz i klawiatura). Doskonale sprawdzą się na biurku, przy którym siedzi gracz.

Telewizory do gier wymagają więcej miejsca. Nie tylko ze względu na swoje rozmiary, ale też z powodu minimalnej odległości w jakiej powinien być gracz od wyświetlacza ekranu. Ta odległość obliczana jest według prostego wzoru:
– rozdzielczość 4K – 2 cale odstępu na każdy cal przekątnej ekranu. Dla przykładu, kiedy gracz ma telewizor 4K o przekątnej 55 cali powinien znaleźć się minimum 110 cali od ekranu, czyli 279,4 centymetra (55 cali * 2).
– rozdzielczość FullHD – 4 cale odstępu na każdy cal przekątnej. Przykład: telewizor 40 calowy wymaga 160 cali odstępu gracza od ekranu, co daje łącznie 406,4 centymetra (40 cali * 4).

Telewizor czy monitor gamingowy?

Mimo wszystko nie ma prostej odpowiedzi na to pytanie. Zasadniczo gracze stawiający na tytuły e-sportowe, posiadający mniej miejsca lub czujący się lepiej przy biurku z zestawem komputerowym powinni postawić na monitor gamingowy.

Telewizor gamingowy z kolei doskonale sprawdzi się w rękach posiadaczy konsol Playstation czy Xbox, którzy myśląc o idealnym wieczorze wyobrażają sobie przyciemnione światło, duży ekran i wygodną kanapę, na której można się położyć.

1 thought on “Telewizor czy monitor do gier? Co wybrać?

  1. Ja osobiście preferuje telewizor, bo poza grami używam go do oglądania filmów i seriali w wygodny sposób.

Comments are closed.