Dlaczego warto odwiedzić park rozrywki?

Parki rozrywki pozwalają nam uciec od rzeczywistości i rutyny

Żyjemy rutynowo, wystawieni na działanie wciąż tych samych bodźców: każdego ranka oglądamy te same wiadomości, które przypominają nam o kłótniach polityków, tracimy godzinę w samochodzie lub transporcie publicznym, aby udać się do miejsca pracy, które możemy mniej lub bardziej lubić, szukamy rozproszenia uwagi, sprawdzając telefon komórkowy setki razy w ciągu dnia, spędzamy godziny w Internecie i na portalach społecznościowych. Kiedy wracamy wieczorem do domu, mamy tysiąc i jedną sprawę do załatwienia, a potem, jeśli zostanie nam trochę czasu, możemy spędzić go z przyjaciółmi lub praktykując hobby. Codzienna rutyna jest naprawdę dusząca i każdy potrzebuje od czasu do czasu dnia odłączenia. Wtedy do gry wkraczają parki rozrywki, zaprojektowane specjalnie po to, by oderwać nas od świata zewnętrznego. Walt Disney zaprojektował Disneyland tak, że z żadnego zakątka jego pięknego parku nie było widać zwykłych biur i budynków mieszkalnych Los Angeles, a najlepsze parki tematyczne na świecie są zaprojektowane na podstawie tej samej przesłance ucieczki od rzeczywistości.

Uczestniczymy w historiach u boku ulubionych bohaterów

Fantastyczną rzeczą w parkach rozrywki jest to, że pozwalają nam przeżywać przygody z postaciami, które znamy i kochamy. W przeciwieństwie do kina, gdzie jesteśmy jedynie widzami obserwującymi akcję z fotela, w parkach tematycznych, takich jak park rozrywki w Solcu Kujawskim akcja dzieje się razem z nami, stajemy się bohaterami i odgrywamy w pełni aktywną rolę. To właśnie w parkach rozrywki stajemy się obywatelami Gotham City i oglądamy na żywo pościg między Batmanem a Jokerem. I to właśnie w parkach rozrywki jesteśmy gośćmi w garderobie Myszki Miki i możemy poprosić o autograf.

Są to wyidealizowane światy, które możemy w pełni poznać

Jest jedna rzecz, która odróżnia park tematyczny od każdego innego miejsca, w którym można odłączyć się od rutyny codziennego życia: są to wyidealizowane światy. Oznacza to, że parki rozrywki reprezentują światy idealne: wszyscy się bawią, pracownicy są uśmiechnięci, na ziemi nie ma brudu, rośliny są pielęgnowane z troską, wszystko jest idealnie zadbane, a ponadto znajdujemy się w całkowicie bezpiecznym środowisku. Jest to świat idealny. A te idealne miejsca to nie byle jakie światy: Dziki Zachód, średniowieczne miasto, miasteczko z kreskówki czy futurystyczne społeczeństwo to tylko niektóre z wielu światów odtwarzanych w parkach rozrywki, które są nie tylko miejscami wyidealizowanymi, ale także reprezentują światy odległe w czasie i przestrzeni lub miejsca będące wytworem wyobraźni.