Czy możemy powołać się na grę na maturze?

Na maturze z języka polskiego znaczna część z nas wybiera rozprawkę, która wymaga od nas postawiania tezy i poparcia jej argumentami. Zależnie od tematu, mamy wybrać teksty kultury albo dzieła literackie. Do tej pierwszej kategorii zalicza się cała masa rzeczy, od książek, przez filmy i seriale, a na komiksach i tekstach piosenek kończąc. Jednak czy podczas pisania matury możemy powołać się na grę?

Gra oficjalną lekturą szkolną


Od dłuższego czasu w kanonie lektur znajduje się gra. Nie jest to żaden żart, to też nie gra polityczna czy czysto edukacyjna, to pełnoprawny, polski tytuł doceniony przez masę krytyków na całym świecie. Skoro jest to lektura, to na pewno możemy się na nią powołać na rozprawce, chociaż może to nie być aż takie proste. Po pierwsze, gra przedstawia nam świat wojenny, a takie środowisko niekoniecznie może pasować nam do tematu, na jaki piszemy, Po drugie, ciężko będzie sprawdzić egzaminatorowi, czy argument w ogóle ma sens, bo ilu z oficjalnych członków komisji specjalnie siądzie nad grą, żeby poznać ich pełną zawartość.

Wszystko może zależeć od egzaminatora


Problemem w przypadku matur z języka polskiego jest to, że nasze wypracowanie sprawdza osoba fizyczna, a nie komputer czy klucz. To może oznaczać, że ktoś przyczepi się do naszego argumentu przywołującego grę. I choć nie powinno mieć to miejsca, to egzaminator może się powołać na najróżniejsze rzeczy, oblewając taki argument. Być może jest on dla niego niezrozumiały, w końcu prawie na pewno nie grał w dany tytuł. A może uzna, że nie wyczerpuje on tematu albo jest zbyt chaotycznie rozpisany. Egzaminator, który nie lubi gier w rozprawce zawsze zajdzie sposób na to, żeby jakoś je zdyskredytować.

Gra to też dzieło kultury


Nigdy nie zapominaj, że każda gra jest dziełem kultury i nie można jej tego odmówić tylko dlatego, że nie ma ładnej grafiki albo jest krótka. Egzaminator nie ma prawa stwierdzić, że jest inaczej. Jeśli ktoś nie zaliczy Ci danego argumentu, zwyczajnie odwołaj się od takiej decyzji. Możesz powołać się na każdy tytuł, który ma określoną fabułę i wpisuje się w postawioną przez Ciebie tezę. Pamiętaj, żeby dokładnie opisać, o co Ci chodzi. Jeśli twój argument będzie niezrozumiały, zostanie oblany bez względu na to, czy powołałeś się na grę, czy lekturę z gwiazdką. Potraktuj grę jak każdy inny utwór i daj z siebie wszystko.